Ana Haber
Foto Galeri
Web TV
Yayın Akışı
:: Ana Sayfa-> Programlar -> Haberler ->
 

Bir hayırseverin isyanı… ‘Okulu Erol’a kim verdi?’


28 Eylül 2016 17:29:29

Kilimli ilçesinde 71 yıl önce müdür olarak görev yaptığı okulun yıkılıp yeniden yapılmasını sağlayan eğitimci Şükrü Yavuz'un öğretmen kızı Solmaz Yavuz, ablası Yıldız Yavuz adına özel çocuklar için “Uygulama ve Eğitim Merkezi” yaptıracaktı. Yavuz'un en büyük hayali olan bu okul, müteahhidin iflas etmesi sonucu yapılamadı. Okulun yapımını Erol Yaşa'ya kimin verdiğini merak eden Yavuz, "Bu olayın içinde kimin olduğunu biliyorum Allah onları ıslah etsin, vicdan azabı çeksinler ve açıklamada bulunsunlar" dedi.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde 71 yıl önce müdür olarak görev yaptığı okulun yıkılıp yeniden yapılmasını sağlayan eğitimci Şükrü Yavuz'un öğretmen kızı, 100'üncü Yıl İlkokulu’nu yaptıran Yılmaz Yavuz'un kardeşi Solmaz Yavuz, ablasının ve ardından aile fertlerinin yaşamlarını yitirmesi sonucu, elinde kalan birikmiş para ile okul yaptırmak istedi. Eğitim gönüllüsü bir aileden gelen Yavuz, ablası Yıldız Yavuz adına özel çocuklar için “Özel Eğitim Uygulama Merkezi” yaptırmak istedi. 500 bin lira bağış yaptı ve devletin de katkısıyla 1 milyon liraya 3 katlı modern bir bina inşa edilecekti, fakat “müteahhit iflas etti” denildi.
Yavuz, o süreçte yaşadıklarınıPusula'ya şu sözlerle anlattı:
"Öncelikle gazetenize çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar yalnızdım, ama bugünden sonra sizlerin gelmesi ile yalnız olmadığımı anladığım. Bu konunun kamuya yansıyacağına inanıyorum. Bu yüzden sizlere tekrar teşekkür ediyorum. Bütün kalbimle her şeyi açıklayacağım. Ben 2001'de ablamı kaybettim. O benim ve Zonguldak için özel bir kişiydi. Tabi bu arada bütün aile fertlerimi de kaybettim, ablamdan sonra annem rahmetli oldu. 100'üncü Yıl İlkokulu’nu yaptıran ağabeyim rahmetli oldu. Onlardan kalan biraz para ile bende fedakarlık yaparak ablamın adını yaşatmak istedim. Evin yanında bir özel eğitim okulu vardı, bu ihtiyaca yeterli değildi. Düşündüm burayı yaptırayım ve ablamın adını ebedileştireyim istedim bunun için birçok girişimlerde bulundum. Sağolsun, Sayın Valim ve Kilimli yetkilileri bu işle ilgilendiler ve o okulu yaptırmaya karar verdim. Protokol imzalandı, Kilimli de de Milli Eğitim ile bir protokol imzaladık."
"OKULU EROL'A KİM VERDİ?"
“Ben bu mutluluğu yaşarken, havalarda uçarken, bir gün aldığım bir haberle bütün dünyam yıkıldı. Aldığım haberde şuydu: ‘Okul yapılamıyor, müteahhit iflas etti.’ Tabi bu durumda çok kötü oldum. O arada bir göz ameliyatı da olmuştum. Üzüntü, ameliyat sağlığımı da etkiledi. O arada benimle tek ilgilenen ve evime bir heyet yollayarak, ‘Hoca hanım sakın üzülmesin, Milli Eğitim olarak bu okulu yaptıracağız ve hoca hanımın ablasının adını o okula vereceğiz’ diye Vali Bey bir heyet yolladı. Şuanda sizlerin aracılığı ile kendisine sonsuz teşekkür ediyorum, her zaman arkamda durdu ve duracağına da inanıyorum. Beni üzen taraf şu oldu:Kilimli'den bu işin içerisinde olan hiç bir fert bana bilgi vermedi ve bana ‘geçmiş olsun’ demedi. Tabi bu bazı konuları beynimde canlandırmaya başladı. ‘Neden, niçin?’ diye düşünmeye başladım. Sonra okulun Erol Yaşa'ya verildiğini duydum. Erol Bey'i önceden tanırım, çok severdim de birçok ev yaptırdı, ama o ev yaptırırken iflas etme olayı oldu. Birçok kişi mağdur oldu. Ben o arada ‘Erol Bey çok iyidir, Erol Bey böyle bir şey yapmaz’ diye onu müdafaa ettim ve hala da inanıyorum. Tabi böyle olunca çok sarsıldım. Bu işin içerisinde olan ilgililer ile konuştum. Kendi kendime de şöyle dedim: Ben Erol'u seviyorum, sevgi başka alışveriş başka. Ben Erol'a okulun yapımını vermezdim. Çünkü geçmişini biliyorum. Ama okulu Erol'a kim verdi? Bunu bir türlü öğrenemedim. Hiç kimse bana bunun yanıtını vermedi.”
"NE KONUŞACAĞIM, PARAM YOK Kİ…"
“Benim içime bazı kuşkular düştü. Yanıma gelenler bana ‘mahkemeye dava aç’ dediler, benim yetişme tarzıma göre hiç bir şey öğrenmeden öyle bir hadiseyi canlandırmak istemedim. ‘Bu işin içinde olanlar ile konuşayım, gerekli nedeni öğreneyim’ dedim. Erol Bey'i defalarca telefon ile aradım, ama cevap vermedi. Sonra ailesi ve arkadaşlarına, ‘Söyleyin, Erol Bey ile konuşmak istiyorum’ dedim. ‘Ne konuşacağım, param yok ki’ diye bir yanıt vermiş onlara, beni aramadı. Bu sırada okulu Erol Bey'e verenlerde bana, ‘hocam böyle böyle oldu’ diye bir bilgi iletmediler. O aralar ilgilenecek halim yoktu, aşırı üzgündüm. Zamanla benim bu olayım duyulmuş ve bir avukat benimle görüşmek istedi, tanıştım, kendisi ile görüştüm. Çok saygıdeğer birisi, hikayemi dinledikten sonra bana şöyle dedi: ‘Hoca hanım, sizi takdir ediyorum, böyle bir ailenin çocuğu olduğunuz için, dava açalım, size şunu bütün kalbimle söylüyorum, ben sizden hiç bir ücret talep etmeyeceğim’ dedi. Teşekkür ettim, ‘düşüneyim’ dedim.”
"BU OLAYIN İÇİNDE KİMİN OLDUĞUNU BİLİYORUM"
“Bir diğer yandan ötekilere de acıyorum, isimleri daha çok lekelenecek. Olaylar daha bir meydana gelecek. Yine bir bekleme safhasına girdim. Allah razı olsun, Sayın Valimiz ile görüşmeler yaptım, Vali Bey'im okulun yapılacağını, ama şu arada bütün çalışmalar Güneydoğu'ya yapıldığını, ama yine de bu okulun yapılacağını söyledi.


İzleme : 5113 defa  
 
 
ÖZEL VİDEOLAR
Foto Galeri
.

Benzer Videolar
Seyir halindeyken bir anda alev aldı
799 izlenme 
Avukatlar, gününü buruk kutladı... “Yeni bir hukuk sistemi kurmamızın zamanı geldi”
590 izlenme 
Baykal Zonguldak'tan seslendi... "Millet kudretini bir kez daha ispat edecek"
1104 izlenme 
"Bu şehre yakışmayacak bir yer" tartışmaları sürüyor
3401 izlenme 
5 kişi saldırdı, kavgada bir gözünü kaybetti... İşte dehşet anları
3992 izlenme 
.
Web TV
Zonguldak Kömürspor - Ofspor maçı özeti
Haberler
Merdivenler Kenti Zonguldak…
Haberler
Sokak ortasında silahlı saldırı... İşte olayın ilk görüntüleri
Haberler
Ölüme böyle gittiler... 10 kişiye mezar olan otobüs son kez böyle görüntülendi
Haberler
Bu acıya yürek dayanmaz... Feci kazada can veren 10 kişi toprağa verildi...
Haberler
İstatistik
  İstatistik
  Dün : 5465
  Bugün : 1109
  Toplam: 13225657
   Şuan Çevirimiçi:

 8 konuk,

 
.
 

PUSULA

Copyright © Pusula67 TV