Ana Haber
Foto Galeri
Web TV
Yayın Akışı
:: Ana Sayfa-> Programlar -> Haberler ->
 

'Zonguldak şehrini temsil eden bir camimiz yok'


27 Eylül 2016 17:41:23

Zonguldak İl Müftüsü Mürsel Öztürk, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.Zonguldak Gazeteciler Cemiyetinde gazeteciler ile sohbet eden Öztürk, özellikle Zonguldak’ın ihtiyaçlarından biri olan kentin simgesi olacak cami talebini dile getirdi.

"ZONGULDAK’IN SİLUETİYLE BÜTÜNLEŞMEYEN BİR MABET EKSİKLİĞİMİZ VAR"

Zonguldak şehrinin siluetiyle bütünleşmeyen bir mabet eksikliği olduğuna vurgu yapan Zonguldak İl Müftüsü Mürsel Öztürk; “Her şeyden önce basın yayının Zonguldak’ta çok canlı olduğunu biliyorum. Dikkatimi çekti. Başka illerde olmayan basın gücü var Zonguldak’ta. Zonguldak’ın ilk müftüsünün Zonguldak’ın kurtuluşunda Müdafa-i Hukuk cemiyetini kurduğunu hatta Mustafa Kemal ile tanıştıkları hakkında epey malumatımız var. Bana göre Zonguldak’ta gördüğüm bir eksikliği dile getirmek istiyorum. Zonguldak’ın siluetiyle bütünleşmeyen bir mabet eksikliğimiz var. Biz Zonguldak’ta günlük namaz vakitleri için bir cami aramıyoruz. Böyle bir sıkıntımız yok. Zonguldak’ta yeteri kadar vakit namazları için camimiz var. Ama bizim özellikle Cuma namazları için, cenaze, bayram namazları için bir camiye ihtiyacımız var. Biz Cuma namazlarına bayanlarımızı kabul edemiyoruz. Daha önce Ulucami’de cenaze namazları kılınıyormuş. Sokaklar tıkanıyormuş. Şimdi Cuma namazları Acılık’ta kılınıyor. Oraya da cenazemizi huzur içinde ahirete gönderemiyoruz. Böyle bir sıkıntımız var. Esas bizim hedefimiz başka bir ilçeden gelip merkezde Cuma namazı kılalım diyebilecek bir camimiz yok. Düzce’nin Akçakoca ilçesinde böyle bir cami var. Ama Zonguldak’ta yer sıkıntısı var. Zor bir şehir. Ama hakikaten Zonguldak ile bütünleşen bir camimiz yok. Biz Zonguldak'ta hanımlarımızla, çocuklarımızla hep beraber namaz kılabileceğimiz, Zonguldak’ı temsil edecek bir cami istiyoruz. Bu talebimizi ve eksikliği Sayın Valimize ilettik. Kendisinin bu yönde çalışmaları bulunuyor. Cuma namazı evde kılınmıyor. Cuma namazı sokakta kılınmasın. Camilerimizde kılınsın. Cuma namazlarına peygamberimiz döneminde bayanlarımız da geliyordu. Vakit namazlarına dâhil geliyordu. Daha sonra bunlar biraz azaldı. Hanımlara farz değil tabi. Ama hanımlarımızın artık işleri azaldı. Eskisi gibi hanımlarımızın yükleri ağır değil. Ben İstanbul’da 9 yıl çalıştım. Hanımlarımıza yönelik camilerimizde çok büyük çalışmalar yaptım. Onların namaz kılacakları mekânlarla alakalı İstanbul çapında büyük çalışmalar yaptık. Bundan sonra yapılacak camilerde mutlaka hanımlarında camilere gelebileceğini göz önüne alarak projeleri onaylıyoruz. Cuma günü herkesin katıldığı o manevi atmosfere hanımlarımız neden katılmasın? Yeni yapılan camilerimizde bunları çözüyoruz. Bazı müftülüklerimizde de biz bunları ilan ediyoruz. Filanca camimize bayanlar namaza gelebilir diye. Ulucami’ye Cuma namazına bayanlarımız gelemiyor. Vakit namazlarına gelen hanımlarımız var. Ama Cuma namazlarımızda camilerimiz kalabalık olduğu için bayanlarımız gelemiyor. Ben cami sayımız az demiyorum" dedi.

ÖZTÜRK : CAMİ SAYISI ZONGULDAK'TA YETERLİ

Camı sayısının Zonguldak'ta yeterli olduğuna fakat Zonguldak şehrini temsil eden bir caminin olmadığını söyleyen Öztürk ; ''Cami sayısı Zonguldak’ta yeterli. Ben Cuma namazımızı hep beraber kılabileceğimiz bir camimiz yok diyorum. Burası Müslüman bir ülke.Biz dini biraz yozlaştırmışız. Ama biz şimdi bu işleri biraz abarttık. Hanımlarımızı önce bodrumlara attık. Bodrumlarda çok namüsait ortamlarda onlara namaz kıldırdık. Hatta bazı cami derneklerimizle ben mahkemelik oldum. Camilerde ne işi var hanımların diyenler gördüm. Bu anlayışlara kadar geldik. Bunları yıkmak çok zor. Biz hanımlarında erkekler kadar nezih bir ortamda namaz kılacakları bir ortamı içeren projelere önem veriyoruz. Cenaze namazlarını da bayanlarımız kılabilir. Ama usulü var. Biz bu konularda dinin getirdikleri prensiplere uyacağız. Dini kendimize uydurduğumuz zaman problem yaşıyoruz. Prensiplerde bayan Cuma namazı, vakit namazı, cenaze namazı kılar, bayram namazı kılar. Ama bunun usulü var. Ama bunu din tayin eder, biz etmeyiz. Nasıl olacağını inandığımız din tayin eder. Dolayısıyla ben şöyle yaptım oldu anlayışı da olmaz. Dindeki kurallara göre o namazlar kılınır.

"ÖNEMLİ BİR GÖREVDESİNİZ"

Ziyaretlerinden dolayı Zonguldak İl Müftüsü Mürsel Öztürk'e teşekkür eden Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık; “Önemli bir görevdesiniz. Önemli çalışmalar yapıyorsunuz. Göreve geldiğiniz günden beri önemli çalışmalarınızı takip ediyoruz. Ziyaretinizden dolayı onur duyduk. Ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum” dedi.


İzleme : 752 defa  
 
 
ÖZEL VİDEOLAR
Foto Galeri
.

Benzer Videolar
'Zonguldak Belediye Başkanı bu şehri yönetemiyor'
1157 izlenme 
'Zonguldak şehrini temsil eden bir camimiz yok'
753 izlenme 
'Zonguldak'ta CHP'ye oy verenlere sesleniyorum...'
351 izlenme 
Bakan Bozdağ: 'Zonguldak kopan kıyametin bedelini ödedi... Zonguldak’ta yarım kalan hiçbir şeyimiz o
781 izlenme 
Artı Eksi'de 'Zonguldak'ta Kanser' konuşuldu...
974 izlenme 
.
Web TV
Zonguldak Kömürspor - Ofspor maçı özeti
Haberler
Merdivenler Kenti Zonguldak…
Haberler
Sokak ortasında silahlı saldırı... İşte olayın ilk görüntüleri
Haberler
Ölüme böyle gittiler... 10 kişiye mezar olan otobüs son kez böyle görüntülendi
Haberler
Bu acıya yürek dayanmaz... Feci kazada can veren 10 kişi toprağa verildi...
Haberler
İstatistik
  İstatistik
  Dün : 5465
  Bugün : 992
  Toplam: 13225540
   Şuan Çevirimiçi:

 21 konuk,

 
.
 

PUSULA

Copyright © Pusula67 TV